Arvo Sijoitusosuuskunnasta on tullut kokkolalaisen Quarken Boats Oy:n vähemmistöomistaja 1,5 miljoonan euron suunnatussa annissa. Rahoituspaketilla mahdollistetaan uuden yli 40-jalkaisen venemalliston lanseeraus.
– Olemme tehneet Quarkenin kanssa yhteistyötä siltarahoituksen puitteissa reilun vuoden ajan. Kun tässä yhteydessä pääsimme seuraamaan läheltä yhtiön tekemistä ja suomalaisen veneenrakennuksen mahdollisuuksia, syntyi varmuus lähteä mukaan kasvuun myös omistuksen kautta, kuvailee Arvon sijoitusjohtaja Kati Peltomaa sijoitusprosessin etenemistä.
Arvon sijoitus on osa kokonaisrahoituspakettia, jolla mahdollistetaan uuden yli 40-jalkaisen venemalliston kehittäminen ja lanseeraus.
– Meiltä on jo pidempään toivottu suurempaa venettä 27- ja 35-jalkaisten venemallistojen rinnalle. Asiaa on kartoitettu yhdessä jälleenmyyjäverkoston ja moottoritoimittaja Yamahan kanssa. Me kaikki jaamme saman näkemyksen yli 40-jalkaisen malliston kysynnästä. Arvon mukaantulo omistajaksi tarjoaa meille investoinnin edellyttämää pääomaa, mutta vahvistaa myös hallitustyötä, asiantuntijaverkostoja ja kasvusuunnitelman toteuttamista, toteaa Quarken Boats Oy:n toimitusjohtaja Antero Sundberg.
Suunnitelman mukaan ensimmäiset uudet veneet valmistuvat kesän 2027 kuluessa. Quarkenin rahoituspaketissa ovat mukana myös OP Länsirannikko, Finnvera sekä Keski-Suomen ELY.
Quarken veneet edustavat modernia pohjoismaista designia, innovatiivisia ratkaisuja sekä huippuunsa vietyä käyttäjäkokemusta. Kaikki Quarken veneet valmistetaan Suomessa. Veneet ovat saavuttaneet useita ehdokkuuksia sekä palkintoja kansainvälisissä kilpailuissa ja niitä myydään yli 25 maassa.

